Zabezpiecz swoje dane przed wirusami

Ostatnio rozgłos zyskały nowe wirusy typu "ransomware", które szyfrują wszystkie dane i żądają okupu za ich odszyfrowanie. Wirusy takie potrafią już nie tylko szyfrować dane znajdujące się na dyskach lokalnych, ale również na podłączonych pendrajwach oraz zmapowanych folderach sieciowych. Dlatego chcąc skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami utraty danych należy sięgnąć po bardziej wyrafinowane metody archiwizacji danych.

Proponujemy wdrożenie systemu archiwizacji danych na specjalny dysk sieciowy NAS. Archiwizacja może być całkowicie zautomatyzowana (kopiowanie danych o ustalonych porach) i pozwala zabezpieczyć dostęp do kopii zapasowych nie tylko przed wirusami, ale również przed osobami nieuprawnionymi, co jest wymagane przez Ustawę o ochronie danych osobowych. Dysk NAS pełni również rolę serwera multimedialnego, pozwalającego np. na odtwarzanie filmów i muzyki w sieci.

Koszt takiego systemu zależy od ilości i pojemności dysków przeznaczonych na magazynowanie danych oraz od zastosowania zasilacza awaryjnego UPS, zabezpieczającego pracę urządzenia po zaniku zasilania. Orientacyjne ceny brutto wynoszą:

  • NAS z pojedynczym dyskiem o pojemności 1 TB ok. 600 zł
  • NAS ze zdublowanym dyskiem o pojemności 1 TB ok. 900 zł
  • zasilacz awaryjny UPS ok. 200 zł
Zyxel NSA-320S