Zabezpiecz swoje dane

Utrata danych to przykre doświadczenie, a może być skutkiem awarii dysku lub ataku wirusa typu "ransomware", który szyfruje wszystkie pliki i żąda okupu za ich odszyfrowanie. Dlatego pytanie "czy utracę dane" warto zastąpić pytaniem "kiedy utracę dane". Chcąc skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami utraty danych należy sięgnąć po bezpieczniejsze metody ich archiwizacji.

Proponujemy wdrożenie systemu archiwizacji danych na specjalny dysk sieciowy typu NAS. Archiwizacja może być całkowicie zautomatyzowana (kopiowanie danych o ustalonych porach) i pozwala zabezpieczyć dostęp do kopii zapasowych nie tylko przed wirusami, ale również przed osobami nieuprawnionymi, co jest wymagane przez Ustawę o ochronie danych osobowych. Dysk NAS pełni również rolę serwera multimedialnego, pozwalającego np. na odtwarzanie filmów i muzyki w sieci.

Koszt takiego systemu zależy od ilości i pojemności dysków przeznaczonych na magazynowanie danych oraz od zastosowania zasilacza awaryjnego UPS, zabezpieczającego pracę urządzenia po zaniku zasilania. Orientacyjne ceny brutto wynoszą:

  • NAS z pojedynczym dyskiem o pojemności 1 TB ok. 600 zł
  • NAS ze zdublowanym dyskiem o pojemności 1 TB ok. 800 zł
  • zasilacz awaryjny UPS ok. 150 zł
Zyxel NSA-320S